wdr@diecezja.elk.pl  876216815

Szybki kontakt

Telefon:
876216815

E-mail:
wdr@diecezja.elk.pl

Więcej informacji

Adres siedziby

Wydział Duszpasterstwa Rodzin
Diecezji Ełckiej

Plac Katedralny 1
19-300 Ełk

Więcej informacji

Godziny pracy

poniedziałek, środa i piątek
9.00 – 13.00

wtorek i czwartek
9.00 – 13.00
14.00 – 16.00

Więcej informacji

Za nami Wielkopostny Dzień Skupienia

Data publikacji: poniedziałek, 06-03-2023

Za nami Wielkopostny Dzień Skupienia

W sobotę 4 marca 2023 r., w Ełku odbył się wielkopostny dzień skupienia dla Doradców Życia Rodzinnego oraz osób związanych z Duszpasterstwem Rodzin pod hasłem “Za Jezusem idzie się razem”. 

Dzień skupienia rozpoczął się spotkaniem przy wspólnym stole. Następnie uczestnicy wysłuchali konferencji. Po niej miała miejsce  adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Msza święta w intencji Doradców Życia Rodzinnego naszej diecezji, sprawowana w Katedrze Ełckiej.  Przewodniczył mu ks. Michał Puczyłowski, diecezjalny duszpasterz rodzin. 

  Temat dnia skupienia - Za Jezusem idzie się razem - został zaczerpnięty z Orędzia na Wielki Post 2023 r. papieża Franciszka. W nawiązaniu do papieskich wskazówek zebrani wysłuchali konferencji. Towarzyszyła im scena Przemienienia Pańskiego. Refleksja ta miała na celu przyglądnięcie się zarówno swojemu życiu chrześcijańskiemu, jak i sposobowi posługiwania doradców narzeczonym i małżeństwom.  

Ksiądz Puczyłowski wskazał na kilka istotnych punktów Orędzia. W nawiązaniu do słów papieża, który zachęca, aby nie chronić się w religijności składającej się z nadzwyczajnych wydarzeń, z sugestywnych doświadczeń, w obawie przed stawieniem czoła rzeczywistości z jej codziennymi zmaganiami, jej trudnościami i sprzecznościami diecezjalny duszpasterz rodzin zachęcił Doradców Życia Rodzinnego do lektury dwóch książek: Patologia duchowości. Od niezdrowej religijności do dojrzałej wiary, ks. Krzysztofa Grzywocza, oraz Kiedy wiara oddala od Boga. Rozmowy o niedojrzałej religijności, Andrzeja Molendy i Kamy Hawryszków.  

Następnie zwrócił uwagę, że Ojciec święty proponuje Kościołowi ścieżki, którymi można iść razem. Pierwsza z nich dotyczy wskazówki Jego słuchajcie (Mt 17, 5). Franciszek przypomina, że Wielki Post jest czasem łaski na ile słuchamy Tego, który do nas mówi. A jak do nas przemawia? Przede wszystkim w Słowie Bożym, które Kościół ofiarowuje nam w liturgii: nie pozwólmy, by padło ono w pustkę. 

Odnosząc się do tego zaproponował, aby czytając Ewangelię nie przechodzić obojętnie wobec pytań, które Jezus zadaje uczniom, ludziom chorym, cudzoziemcom, przyjaciołom czy wrogom. Zauważył, że wszyscy, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i jak daleko zaszliśmy z Bogiem znajdujemy się pomiędzy pytaniem a odpowiedzią.   

Jednym z ponad 220 pytań, które znajdują się w Ewangeliach jest pytanie Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego wypowiedziane w poniedziałek wielkanocny: Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz? (J 20, 15). Wychodząc od tego pytania, diecezjalny duszpasterz rodzin, pokazał nadzwyczajną czułość Boga, który interesuje się ludzkimi łzami. 

Po konferencji, uczestnicy wielkopostnego dnia skupienia przeszli do Katedry Ełckiej. Najpierw spotkali się z Jezusem w kaplicy adoracji. W milczeniu i ciszy uczyli się od Pana jak pytać i jak usłyszeć Jego odpowiedź. 

Najważniejszym punktem tego dnia była Msza święta w intencji doradców życia rodzinnego. Ks. Michał Puczyłowski w homilii wskazał jak bardzo zależy Panu Jezusowi na tym, aby każdy ochrzczony zajmował się budowaniem relacji. 

Pozostałe aktualności

poniedziałek 20.02.2023

poniedziałek 20.02.2023

wtorek 14.02.2023

wtorek 24.01.2023

wtorek 24.01.2023

wtorek 24.01.2023

czwartek 05.01.2023