Szybki kontakt

Telefon:
876216815

E-mail:
wdr.diecezja.elk@gmail.com

Więcej informacji

Adres siedziby

Wydział Duszpasterstwa Rodzin
Ełckiej Kurii Diecezjalnej

Plac Katedralny 1
19-300 Ełk

Więcej informacji

Godziny pracy

Prosimy o wcześniejszy kontakt i umówienie spotkania

poniedziałek, środa i piątek
9.00 – 13.00

wtorek i czwartek
9.00 – 13.00
14.00 – 16.00

Więcej informacji

W przygotowaniu mszy ślubnej narzeczeni mogą zadbać nie tylko o wybór śpiewów i dekorację kościoła. Mają także możliwość wyboru czytań czy przygotowania modlitwy wiernych. Oto czytania ślubne, spośród których można wybrać fragmenty na mszę ślubną.

7 wskazówek dla narzeczonych:

  1. Możecie poprosić o przeczytanie czytań (oprócz Ewangelii) i zaśpiewanie Psalmu kogoś z rodziny lub przyjaciół.
  2. Warto wcześniej osobie czytającej lub śpiewającej pokazać wybrany przez Was tekst.
  3. Przed ślubem warto zadbać o zaznaczenie czytań w lekcjonarzu lub wydrukowanie tekstów, z pamięcią, że Słowo czytane podczas Liturgii zasługuje na odczytanie je godnie, nie z pogiętej, wielokrotnie złożonej kartki.
  4. Ksiądz proboszcz lub przewodniczący Liturgii kapłan lub też ceremoniarz powinien wiedzieć o tym, że do czytań przyjdą konkretne osoby.
    Ustalcie z księdzem gesty, które powinny wykonać osoby czytające lub śpiewające (ukłon), aby posługa liturgiczna była jednakowa dla wszystkich zaangażowanych.
  5. Miejscem wykonania psalmu, jako jednego z czytań, powinna być jak w przypadku innych czytań ambona, jednak werset aklamacji Alleluja nie jest już czytaniem, a śpiewem ludu, stąd nie powinien być wykonywany z tego miejsca.
  6. Jeśli zdecydujecie się na jedno czytanie, powinno ono pochodzić ze Starego Testamentu (w okresie wielkanocnym obowiązkowe jest czytanie z Księgi Apokalipsy).Dekoracja kościoła na
  7. ślub potrafi stanowić nie lada wyzwanie. Z jednej strony wszystko trzeba połączyć ze sobą w taki sposób, aby tworzyło spójną całośći faktycznie stanowiło ozdobę wnętrza kościoła.
    Z drugiej natomiast, trzeba wziąć pod uwagę zalecenia, bądź ograniczenia, stawiane w tej kwestii przez proboszcza.
    Przede wszystkim zanim zaczniecie snuć plany, bądź wizje, dotyczące wystroju kościoła, porozmawiajcie z księdzem, na co możecie sobie pozwolić
    Ograniczenia w kwestii dekorowania są bardzo częste.
    „Najczęściej ograniczenia dotyczą kwiatów na ołtarzu, ponieważ nimi może zajmować się tylko siostra zakonna lub osoba wyznaczona z parafii.”
    Z drugiej strony ograniczenia w dekoracji są również po to, aby nie niszczyć zabytkowych elementów kościoła, takich jak ławki czy posadzki.
    “Przed ślubem warto zwrócić uwagę, jakie są możliwości montażu. Starajmy się, aby każda dekoracja była zawieszona lub zamocowana na przyssawce, która nie pozostawi śladu.”

Więcej informacji: